fbpx Генеральна довіреність на автомобіль в 2021 році | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Генеральна довіреність на автомобіль в 2021 році

Попередній договір купівлі-продажу квартири. Поради покупцю
18.01.2018
Внесення змін до статуту громадської організації. Включення до реєстру неприбуткових організацій
28.01.2018

Альтернативою договору купівлі-продажу автомобіля, яка досить широко використовується в Україні, є так звана «генеральна довіреність». В чому ж полягає відмінність придбання автомобіля за генеральною довіреністю, та що має знати  покупець авто, про це поговоримо далі.


У 2021 році генеральна довіреність на автомобіль зберегла своє юридичне значення та актуальність, а сам порядок її використання залишився той самий. Цікаво, що в чинному законодавстві немає поняття «генеральна довіреність». Це умовне визначення, яке  використовують для позначення так званого усного договору, за яким продавець передає покупцю автомобіль з певним обсягом прав, серед яких основними є права керувати автомобілем та право розпоряджатися ним. Від генеральної довіреності слід відрізняти  довіреність на управління, яка дозволяє  особі лише керувати  транспортним засобом, однак не дає право продавати, дарувати чи іншим чином відчужувати автомобіль.

Для того, щоб дізнатися, які правові наслідки настають у разі оформлення договору купівлі-продажу та довіреності, потрібно звернутися до норм діючого законодавства.


ст. 244 Цивільного кодексу України

Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.


ст. 655 Цивільного кодексу України

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.


Із законодавчого визначення понять договору купівлі-продажу та довіреності приходимо до висновку, що це різні за змістом правові відносини. За договором купівлі-продажу до покупця переходить право власності автомобіль, а за довіреністю – право представляти права «продавця»  автомобіля перед іншими особами.На відміну від договору-купівлі продажу довіреність не є підставою виникнення права власності на автомобіль, і після оформлення довіреності власник автомобіля не змінюється, а юридично, особа, що придбаває автомобіль виступає не покупцем, а – повіреним.


Отже, генеральна довіреність – це письмовий документ, який не тягне за собою перехід права власності на автомобіль, а лише надає повіреному право керувати автомобілем, знімати його з обліку, здійснювати реєстрацію,  розпоряджатися автомобілем та інші правомочності, передбачені нею.


Як правило, в генеральній довіреності передбачено такі права: визначати  місце стоянки автомобіля, керувати автомобілем, здійснювати ремонт та переобладнання автомобіля,  знімати автомобіль з обліку; замовляти та отримувати дублікати ключів до автомобіля, подавати та одержувати необхідні довідки, витяги, документи, дублікат реєстраційного документу у випадку його втрати, подавати заяви, позовні заяви, продати автомобіль, укладати від  імені довірителя договір купівлі-продажу автомобіля з правом визначення ціни та інших умов договору на власний розсуд, одержувати належні довірителю за договором купівлі-продажу гроші; укладати договори  страхування, у випадку спричинення автомобілю пошкоджень іншими особами в результаті дорожньо-транспортної пригоди чи заподіяння шкоди повіреною особою іншим транспортним засобам під час керування автомобілем, укладати угоди про відшкодування заподіяної шкоди, одержувати та сплачувати за такими угодами грошові суми, сплачувати державні податки та збори, розписуватись за довірителя при виконанні дорученого тощо.


Таким чином, за генеральною довіреністю ви не купуєте автомобіль, а просто берете його у користування.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Звертаємо увагу, що право користуватися автомобілем діє протягом строку дії довіреності, тому із припиненням дії довіреності автоматично припиняються всі права покупця на авто. Представництво за довіреністю припиняється, зокрема, в таких випадках:


1) Закінчення строку дії довіреності. Однією з підстав припинення довіреності є закінчення строку її дії. В законодавстві України не передбачено вимог щодо строку, на який може видаватися довіреність. Строк встановлюється у довіреності виключно за розсуд довірителя. Отже, закінчення строку дії довіреності означає, що повіреному необхідно звернутися до довірителя для оформлення довіреності на новий строк. Однак довіритель може відмовитися від продовження строку, або банально не виходити на зв’язок. В результаті повірений втратить будь-які права на автомобіль і подальше користування автомобілем вважатиметься незаконним.


2) Відкликання (анулювання) довіреності. Довіритель може в будь-який час відкликати генеральну довіреність в односторонньому порядку. При таких обставинах повірений може розраховувати лише на повернення грошей і то через суд, а факт передачі грошей за автомобіль ще потрібно довести. Виходом з ціє ситуації, могла б стати вказівка в тексті довіреності про відмову довірителя від цього права, однак згіно з ст. 249 Цивільного кодексу України відмова від такого права не допускається.


3) Смерть довірителя. У разі смерті довірителя довіреність автоматично припиняється, а сам автомобіль включається до складу спадщини і разом з іншим майном переходить у власність спадкоємців. В такій ситуації залишається надіятися на добросовісність спадкоємців, які прийнявши автомобіль у спадщину, можуть видати нову довіреність. І противному випадку без суду не обійтись.


4) Визнання довірителя недієздатним, безвісно відсутнім або обмеження цивільної дієздатності довірителя. Визнання довірителя недієздатним, безвісно відсутнім, або ж обмеження його цивільної дієздатності відбувається виключно за рішенням суду. Після набрання судовим рішенням законної сили генеральна довіреність припиняється автоматично.


Звертаємо увагу, що на автомобіль, придбаний за генеральною довіреністю, за боргами довірителя може бути накладено арешт та звернено стягнення в рахунок погашення боргу. Також автомобіль може бути конфіскований за правопорушення або ж злочини, вчинені довірителем. За таких обставин автомобіль примусово вилучають.


Автомобіль можу бути визнаний судом спільною сумісною власністю подружжя (довірителя та його дружини/чоловіка), або взагалі при розлученні право власності на авто переходить за рішенням суду до другого з подружжя. При таких обставинах автомобіль підлягає поверненню. Ще однією підставою для повернення авто може стати також шлюбний договір, за яким в разі припинення шлюбу саме це авто переходить у спільну власність подружжя.


Також немає жодних гарантій, що після отримання від вас грошових коштів і оформлення довіреності, довіритель не продасть або не подарує транспортний засіб іншій особі. Оскільки довіритель  (він же продавець) юридично залишається власником авто, робити з ним він може що завгодно і без вашої згоди.


При втраті автомобіля, з вказаних вище підстав, єдиним способом захисту ваших прав буде звернення до суду. В суді можна просити визнати право власності на автомобіль, визнати договір удаваним, або ж навпаки – дійсним. Тактика ведення справи багато в чому залежить від ситуації, що склалася та поведінки продавця.


Якщо ви вирішили придбати авто за допомогою довіреності рекомендуємо отримати від довірителя розписку про отримання грошових коштів за автомобіль. Правильно складений текст розписки буде запорукою захисту ваших прав.


Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» допоможуть грамотно скласти текст розписки, здійснять юридичний супровід купівлі-продажу автомобіля, нададуть професійну юридичну консультацію щодо оформлення генеральної довіреності на автомобіль.


 Текст розписки про отримання грошових коштів за автомобіль

✓ Нотаріальне оформлення довіреності на автомобіль в місті Києві (за один день)

250 грн. 1000 грн.
Замовити Замовити

Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


(093) 783-06-73
(096) 283-90-84


9 Comments

 1. Божена :

  Доброго дня. Ситуація така: мій тато зробив генеральну довіреність на мого чоловіка терміном 3 роки, яка мала б закінчитись в лютому цього року. Але чоловік не порадившись ні зким переписав буса на себе. Як повернути все назад , і чи можна в цьому випадку щось зробити ?

 2. Яна :

  Доброго вечора скажіть будь ласка мій чоловік їде завтра купувати авто,але не у власника авто вже було продане іншій особі і втієї усоби є генеральне доручення від власника чи може мій чоловік зробити гинеральне доручення від цієї другої усоби,щоб потім в мрео поставити на себе?

 3. Василь :

  Я за кордоном,в мене закінчується довіренність на авто,вона оформлена на жінку,чи може вона без власника продовжити

 4. Юрій :

  Що можна зробити, якщо на авто купленого по “генеральній довіреності ” відсутні номери на кузові та на двигуні, через це я не можу зняти авто з обліку і поставити на себе.

 5. Валентина :

  Доброго вечера. Купувала автомобіль по довереності чи можу я оформити довереность на неповнолітню плиміницю 15 років

 6. В'ячеслав :

  Гр. Кучеренко продав автомобіль по ген довіреності гр. Слободянюку. Гр. Слободянюк продав автомобіль по ген довіреності гр-м Вигодянському і Черваню. Срок дії довіреності на гр-н Вигодянського і Черваня закінчився у 2011 році. Нещодавно гр. Вигодянський помер. Гр. Слободянюк живий, юридично дієздатний, гр. Кучеренко невідомо де і в якому стані. Які права на автомобіль тепер має гр. Червань і що йому тепер робити ?

 7. Святослав :

  Ми продали авто в 2019році за генеральною довіреністю. Цей покупець перепродав ще 1ному. По такій же довіреності. Ми просимо щоб цей новий покупець переписав її на себе. Але він відмовляється, адже якщо він на радари набере штрафи вони на мене прийдуть.
  Як можна відкликати довіреність. Щоб цей красень добровільно примусово на себе її переписав. Або ск. Часу дійсна така довіреність?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.