fbpx Невиплата заробітної плати: як діяти працівнику | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Невиплата заробітної плати: як діяти працівнику

Внесення змін до статуту громадської організації. Включення до реєстру неприбуткових організацій
28.01.2018
Прийняття спадщини дітьми
11.02.2018

Причини невиплати заробітної плати можуь бути різними, але незалежно від обґрунтованості таких причин у працівника є повне та беззаперечне право отримати заробітну плату в повному обсязі. Зустрітися з таким явищем як «невиплата заробітної плати можна як під час роботи на підприємстві, так і після звільнення, однак способи захисту порушенного права залишаються ідентичними. Які строки виплати заробітної плати, як діяти працівнику у разі її невиплати, на яку додаткову компенсацію можна розраховувати та яка відповідальність загрожує роботодавцю, про це поговоримо далі.

Як правило, роботодавці не виплачують заробітну плату, пояснюючи це відсутністю коштів через зменшення обсягів виробництва, розірвання договірних відносин з контрагентами, необхідність першочергового покриття інших витрат підприємства тощо. Так ось, такі дії роботодавця є незаконними. Варто пам’ятати, що ваше право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Кожний працівник право отримувати плату за свою  працю вчасно та в повному розмірі.

Ст. 24 Закону України «Про оплату праці»

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

В які ж строки законодавство покладає на роботодавця обов’язок виплачувати заробітну плату? Так, роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або спеціальним нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Розмір заробітної плати за першу половину місяця не може становити менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки або посадового окладу працівника. Якщо ж день виплати заробітної плати припадає на вихідний або неробочий день, заробітна плата виплачується не пізніше того робочого дня, який передує  вихідному або неробочому дню відповідно.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


У разі звільнення працівника, незалежно від підстави звільнення, заробітну плату має бути виплачено у день звільнення. Днем звільнення є останній робочий день працівника. Якщо заробітну плату не буде виплачено в останній робочий день, працівник має право поверх заробітної плати вимагати у роботодавця сплатити на його користь середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Не всі знають, що у разі затримки випалати заробітної плати, працівник вправі не лише вимагати виплату заробітної плати в повному обсязі, а й компенсацію  частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати. Право працівників на компенсацію  передбачено Законами України «Про оплату праці», «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати».

ст. 34 Закону України «Про оплату праці»

Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у звязку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.


ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати»

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після  утримання  податків  і  обов’язкових  платежів)  на індекс  інфляції  в  період  невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).

Виплата громадянам суми компенсації провадиться  у тому  ж  місяці,  у  якому  здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Відмова роботодавця у виплаті компенсації може бути оскаржена в судовому порядку. Про те, як правильно розрахувати суму компенсації ми розповімо у наших наступних статтях.

Замовити зворотній дзвінок

За порушення строку виплати заробітної плати чинним законодавством передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. До відповідальності притягається ніхто інший як директор підприємства. Відповідно до ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення України порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.). У випадку повторного порушення, якщо директора вже притягали до відповідальності тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн.). У випадку затримки виплати заробітної плати понад 1 місяць, за наявності підстав, директора може бути притягнуто до кримінальної відповідальності. Так, згідно з ст.175 Кримінального кодексу України безпідставна невиплата заробітної плати, більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн.) або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо заробітну плату не виплачено у зв’язку з нецільовим використанням коштів, призначених для виплати заробітної плати директору підприємства загрожує штраф від тисячі до півтори тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 25500 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Як бачимо, відповідальність за затримку виплати заробітної плати досить таки сувора.


Працівник має право використовувати  адміністративний та судовий способи захисту своїх порушених прав. Під адміністративним способом розуміють звернення до органів державної виконавчої влади, під судовим – звернення до суду. Рекомендуємо наступний алгоритм дій працівника у разі невиплати заробітної плати:


1) Отримати довідку про нараховану, але не виплачену заробітну плату.
Отримати цю довідку надзвичайно важливо, оскільки у разі звернення до суду, можна значно пришвидшити процедуру судового розгляду, а значить швидше получити свої гроші. Довідку необхідно отримати відразу, до початку конфлікту з адміністрацією підприємства.

2) Подати заяву про надання пояснень затримки виплати заробітної плати. Таку заяву слід подавати на ім’я директора. Заява, подана на ім’я директора завжди більш ефективніша, ніж заява, подана просто на ім’я підприємства. Основною метою заяви є показати адміністрації підприємства, що ви налаштовані рішуче, знаєте свої права та готові боротися за відновлення порушених прав. В цій заяві повинна міститися вимога негайно виплатити заробітну плату та попередження роботодавця про те, що у разі невжиття відповідних заходів, працівник змушений буде звернутися до компетентних органів. Заяву подається через канцелярію підприємства. Подаючи заяву у вас має бути ще один її примірник, на якому посадова особа підприємства зобов’язана проставити відмітку про отримання. Якщо вам відмовляють в проставленні відмітки, слід надіслати цю заяву поштою – цінним листом з описом вкладення. Як правило така заява діє відразу і роботодавець, не бажаючи мати справу з правоохоронними та іншими органами, здійснює виплату. Однак, якщо цей спосіб виявився неефективним (адміністрацією підприємства не надано відповідь, або надано відповідь про відсутність коштів та виплату заробітної плати в найближчий строк) тоді працівнику необхідно вчинити дії,вказані нижче.

3) Зателефонувати на номер «гарячої» телефонної лінії Міністерства соціальної політики. Мета дзвінка – повідомити про допущення адміністрацією підприємства порушень законодавства про оплату праці.

4) Звернутися із заявами до державної інспекції з питань праці та державної податкової інспекції. В цій заяві порушується питання про вжиття відповідних заходів та притягнення винних до відповідальності.

5) Звернутися до органів поліції та прокуратури із заявою про вчинення злочину.

6) Звернутися до суду. При цьому працівник має право звернутися із заявою про видачу судового наказу у порядку наказного провадження або із позовною заявою у порядку спрощеного позовного провадження. Якщо у працівника є довідка про нараховану, але не виплачену заробітну плату, тоді необхідно звертатися в порядку наказного провадження, якщо ж такої довідки немає – в порядку спрощеного позовного провадження. Наказне провадження є значно швидшою процедурою, тому радимо прикласти усі зусилля для отримання такої довідки, що дасть можливість звертатися в суд саме в порядку наказного провадження. Справа в порядку наказного провадження розглядається за наявними документами без виклику сторін. У позовній заяві або заяві про видачу судового наказу  потрібно заявляти вимоги про стягнення заборгованої заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати.

Слід розуміти, чим активнішими будуть дії працівника, тим більше буде шансів отримати належну йому заробітну плату. Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» допоможуть вам розпочати процедуру стягнення заробітної плати, нададуть якісну юридичну консультацію, допоможуть підготувати відповідні заяви та інші документи, підготують позов та  професійно здійснять захист ваших інтересів в суді.

(093) 783-06-73
(096) 283-90-84


Замовити зворотній дзвінок


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


2 Comments

  1. З практики – ці всі переліченні статті лише на папері, а в дійсності вони не для піару.

    • Иван Горобивский :

      Ця стаття написана не просто так. Описаний алгоритм дій – це і є практика. Саме в такому порядку ми неодноразово стягували заробітну плату, яку не виплачували працівникам роками. Якщо у Вас будуть запитання, будь-ласка, телефонуйте, ми залюбки поділимося з Вами своїм досвідом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.