fbpx Прийняття спадщини дітьми | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Прийняття спадщини дітьми

Невиплата заробітної плати: як діяти працівнику
04.02.2018
Відповідальність засновників господарського товариства
17.02.2018

У житті трапляються випадки, коли на спадщину претендують не лише дорослі, а й діти. Діти можуть прийняти спадщину за законом та за заповітом. Який порядок  прийняття спадщини дітьми, чи можуть відмовитися від прийняття спадщини діти та хто може розпоряджатися успадкованим  майном, про це поговоримо далі.

Відповідно до чинного законодавства Украни дітьми є особи, які не досягли 18-ти років. Усіх дітей поділяють на дві групи: малолітні та неповнолітні. Малолітніми  дітьми є діти, яким не виповнилося 14-ти років, неповнолітніми вважаються діти від 14-ти до 18-ти років. Оскільки діти не мають можливості повною мірою самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, законодавець закріпив за дітьми додаткові гарантії.

ст. 1268 Цивільного кодексу України

Малолітня, неповнолітня  вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, відмови від прийняття спадщини.

За загальним правилом, щоб прийняти спадщину, потрібно подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Однак для прийняття спадщини дітьми така вимога закону не є обов’язкова. Діти вважаються такими, що прийняли спадщину, незалежно від того, було подано заяву про прийняття спадщини нотаріусу чи ні. Разом з цим, у разі прийняття спадщини дітьми, закон передбачає право подати таку заяву. Від імені малолітньої дитини заяву про прийняття спадщини подають її батьки.  Якщо ж у малолітньої особи немає батьків, наприклад дитина спадкує після своїх батьків, то таку заяву мають право подати усиновлювач чи опікун. При досягненні 14-ти років, дитина має право самостійно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. При цьому  згода батьків, усиновлювачів, піклувальників та органу опіки та піклування не вимагається.

 

Діти не зобовязані подавати нотаріусу заяву про прийняття спадщини  і вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо не відмовилися від неї в порядку, встановленому законом.

 

На перший погляд, відмова від прийняття спадщини є безглуздою і суперечить інтересам дитини. Виникає питання, навіщо законодавець взагалі передбачив таке право.  Насправді право на відмову від прийняття спадщини є дуже важливе. Пояснимо чому. До складу спадщини входять не лише права, а й обов’язки. Це означає, що якщо спадкодавець отримав кредит і за життя не виплатив його, обов’язок зі сплати кредиту переходить до спадкоємців. Очевидно, що немає проблем, якщо зобов’язання спадкодавця є незначними і вартість спадкового майна значно перевищує  вартість таких зобов’язань. Але що робити, коли вартість зобов’язань є рівнозначною, або перевищує вартість спадкового майна? В такому випадку у разі прийняття спадщини на дитину покладається  обов’язок погасити зобов’язання спадкодавця. Ось тут і приходить на допомогу інститут відмови від прийняття спадщини. Щоправда, на спадкоємців покладається обов’язок задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Але погодьтеся, навіть якщо вартість зобов’язань буде дорівнювати вартості спадкового майна, вступати дитині у спадщину недоцільно, адже  це може призвезти до виникнення проблем в майбутньому: реалізація майна, оформлення документів, сплата податків, розрахунки з кредиторами тощо.

ст. 1282 Цивільного кодексу України

Неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування.

Батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.

Обов’язковою умовою належного оформлення спадщини,  до складу якої входить майно,  права на яке підлягають державній реєстрації є отримання свідоцтва про право на спадщину. Свідоцтво  про  право  на спадщину видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Звертаємо увагу, що видача свідоцтва про право на спадщину часом не обмежена, тому отримати свідоцтво можна  будь-коли. У випадку, коли дитина є спадкоємцем після померлих матері та батька, дитина може самостійно отримати свідоцтво про право на спадщину: по досягненні 18-ти років, у випадку набуття повної цивільної дієздатності або після усиновлення, призначення опікуна/піклувальника.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Для отримання свідоцтва про право на спадщину, необхідно наступні документи:

 • заява про видачу свідоцтва про право на спадщину;
 • свідоцтво про смерть спадкодавця;
 • документ про останнє місця проживання спадкодавця;
 • свідоцтво про народження дитини
 • паспорт дитини (за наявності),
 • ідентифікаційний код дитини;
 • заповіт  або документ, за якими встановлюється черга спадкування дитини за законом;
 • правовстановлюючі  документи на спадкове майно (свідоцтво на право власності, договір тощо);
 • звіт про оцінку майна (за винятком спадкоємців першої черги спадкування);

Успадкованим малолітніми та неповнолітніми дітьми майном управляють їхні  батьки, або один із батьків, якщо інший помер або позбавлений батьківських прав. Якщо ж обох батьків немає в живих, то право управляти майном дитини мають усиновлювачі, опікуни, піклувальники.

ст.67 Закону України «Про нотаріат»

Про  видачу  свідоцтва  про  право  на  спадщину   на    ім’я неповнолітнього   чи   недієздатного   спадкоємця   нотаріус  повідомляє  органи  опіки  та піклування за місцем проживання спадкоємця для охорони його майнових інтересів.

Слід зауважити, що управління майном повинно відбуватися з максимально можливим врахуванням інтересів самої дитини. Законні представники дитини (батьки, усиновлювачі, піклувальники, опікуни) зобов’язані вживати усіх заходів для збереження успадкованого майна. Обов’язок нотаріуса повідомити орган опіки та піклування про видачу свідоцтва про право на спадщину спрямований головним чином запобігти зловживанню законними представниками своїми правами щодо управлінням нерухомим майном дитини.

 

Укладення договорів щодо успадкованого дитиною нерухомого майна (земельна ділянка, будинок, квартира)  чи транспортних засобів потребує дозволу органу опіки та піклування.

 

В силу вказівки ст. 177 Сімейного кодексу України законні представники малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки і піклування укладати договори щодо нерухомого майна, які підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації. До таких договорів належать, зокрема, договори купівлі-продажу, поділу, обміну, застави житлового будинку, квартири. Неповнолітня дитина укладає договори щодо нерухомого майна від свого імені, проте за наявності письмової нотаріально посвідченої згоди її законних представників  та з дозволу органу опіки і піклування. Дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини надається органом опіки та піклування після перевірки, яка проводиться протягом одного місяця, і лише в разі гарантування в кожній конкретній ситуації збереження права дитини на житло.

Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть вам професійну юридичну консультацію щодо прийняття спадщини малолітніми та неповнолітніми дітьми, роз’яснять порядок отримання свідоцтва про право на спадщину, здійснять юридичний супровід укладення договорів щодо успадкованого майна.

Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


 

3 Comments

 1. Оксана :

  Дякую за змістовну інформацію

 2. Віталій :

  Скажіть будь-ласка, чи має право на спадщину дитина від батька позбавленого батьківських прав після його смерті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.