fbpx Мораторій на перевірки | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Мораторій на перевірки

Відповідальність засновників господарського товариства
17.02.2018
Договір дарування чи заповіт: що краще?
19.03.2018

office supplies on white background

Як відомо, увесь 2017 рік в Україні  діяв мораторій на проведення перевірок органами державного нагляду у сфері господарської діяльності. З наближенням кінця 2017 року чи не найпершим питанням для підприємців було: «А чи не продовжать мораторій на наступний рік». Так ось, у 2018 році дію мораторію на перевірки було продовжено. У цій статті ви дізнаєтеся: на який час продовжено дію мораторію, на які контролюючі органи не поширюється мораторій та які існують підстави для проведення позапланових перевірок під час дії мораторію. 

Мораторій на перевірки у 2018 році передбачено у Перехідних положеннях Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Саме цим Законом було внесено відповідні зміни до Закону «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

ст.2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»

Встановити до 31 грудня 2018 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

На перший погляд, дію мораторію продовжено і суб’єктам господарювання нічого остерігатися. Однак дію мораторію продовжено лише юридично. Законодавством передбачено досить широке коло державних органів, на які дія мораторію не поширюється. Перелік цих органів настільки значний, що ставить під сумнів фактичне існування мораторію на перевірки як такого. Уявіть собі, до цього переліку входить 24 органи, серед яких  ДФС, Держархбудінспекція, Держпраці та їх територіальні органи. На наш погляд, лише цих трьох органів в переліку достатньо, аби вважати, що ніякого мораторію у 2018 році в Україні немає.

 

Перелік органів, які можуть проводити перевірки під час дії мораторію  встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 1104 від 18 грудня 2017 р. Всіх їх ми перераховувати не будемо, а вкажимо лише основні, на наш погляд. Зокрема, до таких органів належать:

 

1) Антимонопольний комітет та його територіальні відділення;

2) Державна фіскальна служба (ДФС) та її територіальні органи;

3) Державна служба з питань праці (Держпраці) та її територіальні органи;

4) Держархбудінспекція та її територіальні органи;

5) Державна служба України з надзвичайних ситуацій та її територіальні органи (ДСНС) – в частині здійснення державного нагляду (контролю) стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об’єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об’єктів підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечних об’єктів та об’єктів висотного будівництва);

6) Держпродспоживслужба та її територіальні органи – в частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин);

7) Держекоінспекція та її територіальні органи – в частині здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки;

8) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні органи;

9) Органи державного ринкового нагляду у межах сфер своєї відповідальності, визначених постановою Кабінету Міністрів України від   28 грудня 2016 р. № 1069 «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд».
Повний перелік органів можна переглянути, перейшовши за цим посиланням.

Звертаємо увагу, що вищевказану постанову Кабінету Міністрів України опубліковано 23 лютого 2018 року. У самій постанові було передбачено, що остання набирає чинність з моменту її опублікування. Таким чином, контролюючі органи вказані в переліку отримали право проводити планові перевірки після опублікування постанови, а саме з 23 лютого 2017 року. Перевірки контролюючих органів, проведені починаючи з 01 січня 2018 року по 22 лютого 2018 року включно слід вважати незаконними.

Мораторій на перевірки не поширюється на ДФС, Держпродспоживслужбу, Держпраці. Перелік контролюючих органів, які матимуть право проводити у 2018 році перевірки суб’єктів господарювання настільки великий, що мораторій втрачає свій сенс та  головне призначення – послабити тиск на підприємництво.

 

Поряд із забороною на проведення перевірок чинним законодавством передбачено випадки за яких допускається проведення позапланових перевірок будь-якими органами, що підпадають під дію мораторію. Контролюючі органи мають право проводити позапланові перевірки у разі:

 

 

1) звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її прав та законних інтересів. Однак однієї заяви (скарги) особи для проведення перевірки не достатньо. Орган контролю  здійснює перевірку після  отримання попереднього погодження на її проведення Державною регуляторної службою.

2) настання аварії та/або смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;

3) настання події, що має істотний негативний вплив на а) забезпечення безпеки держави; б) життя та здоров’я людини, її права та свободи; в) захист навколишнього природного середовища;

4) для перевірки виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

5) на підставі  рішення суду.

Звертаємо увагу, що процедура проведення позапланових перевірок під час мораторію не така ж і проста. Державна регуляторна служба до початку проведення контролюючими органами позапланових перевірок зобов’язана оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Погодження Державної регуляторної служби в обов’язковому порядку оприлюднюється на офіційному веб-сайті. Проведення позапланових  заходів державного контролю без публікації погодження в мережі інтернет забороняється. Більше того, контролюючий орган до початку проведення позапланової перевірки зобов’язується надати суб’єкту підприємницької діяльності копію відповідного погодження. Ненадання копії такого погодження є підставою для недопуску посадови осіб для проведення перевірки.

Зважаючи на той факт, що мораторій на перевірки у 2018 році не поширюється на значну кількість контролюючих органів, рекомендуємо суб’єктам господарювання детально ознайомитися із законодавчими актами, які визначають основні принципи і порядок проведення перевірок у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду.

Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть юридичну консультацію щодо порядку проведення перевірок, здійснять захист ваших інтересів під час проведення перевірок органами ДФС, Держпраці, Держпродспоживслужби та іншими контролюючими органами, оскаржать результати перевірки в адміністративному порядку і в суді. Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).

Іван Горобівський


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.