fbpx Податкова перевірка: правила для керівника та персоналу | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Податкова перевірка: правила для керівника та персоналу

Як обрати сімейного лікаря або медицина по-новому
11.04.2018
Оформлення спадщини на кооперативну квартиру, дачу, гараж
13.01.2019

На кожному підприємстві, незалежно від сфери діяльності, керівник повинен знати як діяти при податковій перевірці, а також ознайомити свій персонал з основними правилами поведінки, яких необхідно дотримуватися при несподіваному візиті податкового інспектора.

Як відомо, є декілька видів податкових перевірок, однак незалежно від виду перевірки алгоритм дій можна звести до одного найбільш універсального. При цьому важливо знати не лише свої права та обов’язки як платника податку, а й права та обов’язки посадових осіб перевіряючого органу.


Ст. 75 Податкового кодексу України 

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника.


Найбільш «небезпечними» є документальна позапланова виїзна та фактична перевірка, що проводяться без попередження платника податку. Для прикладу, за документальної планової перевірки платнику податків не пізніш, ніж за 10 календарних днів має бути надано копію наказу про проведення такої перевірки і повідомлення із вказівкою на дату її проведення. Таким чином, навідміну від фактичної перевірки, при плановій перевірці платник податку заздалегідь ознайомлений про її проведення і для нього є достатньо часу підготуватися.


 

Незалежно від виду податкової перевірки,  керівнику підприємства необхідно дотримуватися наступного порядку дій:

 

 

1) Перевірте документи посадових осіб контролюючого органу.
На цьому етапі потрібно з’ясувати підстави проведення перевірки, а також перевірити наявність у посадових осіб таких документів:

  • службового посвідчення;
  • направлення на проведення перевірки;
  • копії наказу про проведення перевірки.

Кожному з вказаних документів властиві свої реквізити, недотримання яких має наслідком право платника податків не допустити працівників податкової інспекції до проведення перевірки. Так, обов’язковими реквізитами наказу та  направлення на проведення перевірки є дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта, якого перевіряють або об’єкта перевірки, підстави, мета, вид, дата початку та тривалість перевірки. Крім того  в направленні  повинні бути вказані посада та прізвище посадової особи, яка проводитиме перевірку, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, а в наказі – період діяльності, який буде перевірятися.
Направлення на перевірку та наказ є дійсними за наявності підпису керівника або заступника керівника контролюючого органу та печатки відповідного контролюючого органу.
Перевірку вправі проводити виключно особи зазначені в направленні на проведення перевірки. Тому важливо пильно співставити прізвища та ініціали посадових осіб, які зазначені  у службових посвідченнях та направленні на перевірку. Також рекомендуємо звернути увагу до якої дати посвідчення є дійсним.

2) Перевірте законність підстави проведення перевірки. Для цього необхідно співставити підставу, яка вказана в наказі про проведення перевірки та підставу, що передбачена відповідною нормою Податкового кодексу України. Зокрема, документальна позапланова перевірка здійснюється виключно за наявності хоча б однієї з обставин передбачених ст. 78 ПК України, фактична – за наявності підстав передбачених ст. 80 КПК України. Підстава проведення перевірки має бути визначена в наказі конкретно.

3) Зафіксуйте прізвище, посаду перевіряючого, серію та номер службового посвідчення, орган, що його  видав. Після цього надайте перевіряючим так званий «Журнал відвідання представниками  контролюючих  органів» для внесення останніми записів  про свої посаду, прізвище, строки і мету відвідання.
Якщо ж такого журналу на підприємстві немає, рекомендуємо його завести, адже це суттєво може запобігти можливим правопорушенням з боку посадових осіб контролюючого органу. Звертаємо увагу, що перевіряючий обов’язково  ставить  свій  підпис  у цьому  журналі в силу вимог Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності».

4)  Надавайте перевіряючим лише ті документи, які стосуються предмета перевірки. Памятайте, перевіряючі не можуть вилучати оригінали документів і мають право тільки одержувати їх копії.
Разом з тим не потрібно поспішати давати прямі відповіді на всі запитання, оскільки інформація, що запитується може не стосуватися предмета перевірки. Пам’ятайте, працівники не зобов’язані давати пояснення і мають право зберігати мовчання. Інформацію та документи зобов’язаний надавати лише платник податку чи його представник.
Вимогу перевіряючого надати документи не слід сприймати як таку, що необхідно негайно виконати. Якщо такого документа немає на місці або необхідний час для виправлення тої чи іншої інформації, попросіть перевіряючого зачекати. При цьому перевіряючий зобов’язаний чекати стільки, скільки це буде потрібно: і годину, і дві і навіть більше. Найпоширенішою причиною для відстрочення надання документів є легенда про те, що документи знаходяться за адресою реєстрації платника податку. Звичайно така легенда не підійде стосовно документів, які згідно законодавства повинні перебувати за місцем здійснення господарської діяльності.


Ст. 85 Податкового кодексу України

Забороняється вилучення оригіналів документів. При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).


5) Постарайтеся заручитися допомогою юриста. Присутність юриста значно зменшить ризики порушення законних прав платника податку  під час проведення  перевірки.

6) Не залишайте перевіряючих без нагляду. У випадку порушення  посадовими особами контролюючого органу вимог чинного законодавства використовуйте засоби аудіо-, відеозапису. Ви маєте на це беззастережне право.

7)  Уважно читайте документи складені перевіряючими. Якщо ж за результатами перевірки складено акт, варто викласти свої зауваження, або ж зазначити: «Заперечення будуть подані у встановлений строк згідно чинного законодавства» і лише після цього підписати.


 

Найпершим і найголовнішим правилом, яке повинен знати кожен  працівник вашого підприємства наступне: працівники не зобов’язані надавати ні усні, ні тим більше письмові пояснення, відповідати на запитання, розписуватись на будь-яких документах. При відмові надавати пояснення працівник може посилатися на ст. 63 Конституцію України, що є нормою прямої дії.
Правила поведінки для працівників у разі візиту посадових осіб податкової інспекції:

 

1) Попросити посадову особу представитися, з’ясувати мету візиту.

2) Попросити показати службове посвідчення.

3) Уточнити представником якого органу є перевіряючий.

4) Попросити перевіряючого зачекати до моменту появи керівника або заступника керівника.

5) Негайно повідомити керівника підприємства або його заступника про візит перевіряючого. Допускати перевіряючих до перевірки до моменту появи уповноваженої особи підприємства не можна.

6) Нічого не розповідати з приводу працевлаштування, фінансового становища підприємства і т.д.

7) Не надавати ніяких документів перевіряючому.

8) Не підписувати жодних документів, наданих перевіряючим і не проявляти ініціативу.

Сподіваємось описані вище правила допоможуть як керівництву, так і персоналу почувати себе впевнено при будь-якому візиті податкової інспекції та запобігти неправомірним діям з боку перевіряючих. Однак, все-таки рекомендуємо під час проведення податкових перевірок заручатися допомогою юристів. Участь юриста зможе  мінімізувати ризики під час податкової перевірки, а інколи навіть і  запобігти самій податковій перевірці. Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть юридичну консультацію, здійснять повний  юридичний супровід під час проведення податкової перевірки, оскаржать результати податкової перевірки в адміністративному та судовому порядку. Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.