fbpx Оформлення спадщини на кооперативну квартиру, дачу, гараж | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Оформлення спадщини на кооперативну квартиру, дачу, гараж

Податкова перевірка: правила для керівника та персоналу
06.01.2019
Оформлення туру: перелік документів від туристичного агентства
27.01.2019

Трапляються випадки, коли спадкоємці не можуть оформити право власності на квартиру в житлово-будівельному кооперативі, гараж у гаражно-будівельному кооперативі, садовий будинок, дачу в дачно-будівельному кооперативі у зв’язку з тим, що відсутні документи, які посвідчують право власності на нерухоме майно в розумінні діючого законодавства. Це пов’язано з тим, що раніше діяли одні норми закону, які не пов’язували виникнення права власності на нерухоме майно з його державною реєстрацією, а сьогодні діють інші, що не визнають права власності на незареєстроване майно.

Все відбувається по стандартному сценарію, спершу спадкоємець за місцем відкриття спадщини подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Після спливу шести місяців з моменту смерті спадкодавця, спадкоємець повторно звертається до того ж таки нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, з метою зареєструвати на себе право власності на квартиру (гараж, дачу). Однак тут нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва, пояснюючи що право власності на квартиру зареєстровано за спадкодавцем не було і Вам необхідно звернутися до юриста, що допоможе владнати це питання. Відмова нотаріуса оформляється відповідною постановою, копія якої надається спадкоємцю.
Що ж, відмова нотаріуса в даному випадку цілком правомірна, оскільки видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що підтверджують право власності спадкодавця на таке майно. Відповідно до п. 4 Порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.


ст. 331 Цивільного кодексу України

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.


ст. 49 Закону України «Про нотаріат»

Нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та  документи,  необхідні для вчинення такої нотаріальної дії. Про  відмову  у  вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом  трьох  робочих  днів  виносить відповідну постанову.


Відмова нотаріуса не означає, що оформити право власності на спадщину неможливо, вона є лише невеликою перешкодою, яку можна подолати. Для того, аби завершити процедуру прийняття спадщини, необхідно визнати право власності на спадкове майно. Визнання права власності на спадкове майно здійснюється виключно в судовому порядку. Тому спадкоємцю необхідно звернутися до суду з відповідним позовом про визнання права власності на квартиру, будинок, дачу, гараж в порядку спадкування. Досить часто юристи обирають хибну тактику в таких справах, оскаржуючи дії нотаріуса. Однак це неправильно, предмет спору у таких справах зовсім інший – визнання права власності, а самого нотаріуса необхідно залучати в якості третьої особи.


Звернутися до суду з позовною заявою можливо за наявності одночасно таких умов:

 • нотаріусу подано заяви про прийняття спадщини та видачу свідоцтва, 
 • отримано постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії,
 • наявна довідка про сплату спадкодавцем пайового внеску. 

Згідно з роз’ясненнями, викладеними в Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 р. у справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Для прикладу, якщо квартира знаходиться в Києві, належним відповідачем в такій справі буде Київська міська рада.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 Звертаємо увагу, що вимога про визнання права власності є майновою вимогою, а тому за подання позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1% від вартості нерухомого майна. Вартість нерухомого майна визначається на підставі звіту про незалежну оцінку його вартості. Якщо ж вартість квартири, будинку, гаража вказана у технічному паспорті, це не означає, що така вартість є дійсною та може бути використана при розрахунку судового збору. Суди не визнають технічні паспорти документами про вартість нерухомого майна і залишають позовні заяви без руху для усунення недоліків. 

 

Квартира, дача, гараж, будинок  включається до складу спадщини,  якщо спадкодавець за життя повністю вніс пайовий внесок. Якщо ж пайовий внесок не було сплачено повністю, нерухоме майно не входить до складу спадщини, відповідно визнати право власності на нерухоме майно неможливо.

 

За змістом ст. 15 Закону України «Про власність» у редакції від 11 квітня 1995 року член  житлового,  житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу,  гараж,  іншу  будівлю  або  приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно. Тобто сплата пайового внеску вважалася підставою виникнення права власності на нерухоме майно, державна реєстрація якого не вимагалася.

Відповідно до роз’яснень, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України № 7від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу,  члена садівницького товариства, яким  до  дня  смерті  не були внесені повністю пайові внески,  до складу спадщини входять частина внесеного паю та  інші  суми,  які підлягають поверненню,  а  не  квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Таким чином замість нерухомого майна спадкоємець набуває лише право на фактично сплачену спадкодавцем суму пайового внеску.

 

У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до 01 липня 2004 року, спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадщини, шляхом визнання за ними права власності.

 

До 01 липня 2004 року державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року. Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 1 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» допоможуть визнати право власності на спадкове майно (квартира, будинок, дача, гараж), нададуть юридичну консультацію, зберуть необхідні документи, підготують позовну заяву та здійснять представництво Ваших інтересів у суді. Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).

Іван Горобівський


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


2 Comments

 1. Л :

  Закон України «Про власність» втратив чинність

  • Іван Горобівський :

   Так, закон втратив чинність. Але це не означає, що його норми не застосовються. Цей Закон застосовуються сьогодні при вирішенні питання про право власності набуте особою в період чинності закону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.