fbpx Середній місячний заробіток за невиплату зарплати при звільненні | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Середній місячний заробіток за невиплату зарплати при звільненні

Оформлення туру: перелік документів від туристичного агентства
27.01.2019
Поділ майна подружжя при розлученні. Особисте приватне та спільне майно подружжя
12.05.2019

Якщо в день звільнення працівнику не виплачено зарплату, трудовим законодавством передбачено додаткову гарантію, а саме обовязок роботодавця сплатити працівнику  середній місячний заробіток за час затримки розрахунку. В цій статті Ви дізнаєтеся як стягнути середній місячний заробіток та як розрахувати середній місячний заробіток на конкретному прикладі.


В день звільнення (незалежно від підстав звільнення) роботодавець зобов’язується видати працівнику трудову книжку та здійснити повний розрахунок, тобто виплатити працівнику суму заробітної плати в повному розмірі. Роботодавець вважається таким, що не виконав свого обов’язку щодо розрахунку з працівником якщо виплатив заробітну плату лише частково, або не виплатив заробітну плату взагалі. Якщо ж працівник в день звільнення не працював, то заробітна плата має бути виплачена йому не пізніше дня, що слідує за тим, в якому працівник звернувся із письмовою заявою про її виплату. При цьому перед виплатою роботодавець зобов’язаний письмово повідомити про суму нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, надавши працівнику відповідну довідку. Якщо роботодавець не видає таку довідку, то дії роботодавця є незаконними і змусити його це зробити можна виключно через суд.


Ст. 117  Кодексу законів про працю України

В разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум в день звільнення, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.


Таким чином, починаючи з наступного дня після звільнення, працівнику починає нараховуватися середній місячний заробіток. Нарахування середнього місячного заробітку відбувається аж до моменту повної виплати заробітної плати.


Отримання працівником зарплати за новим місцем роботи не є підставою для припинення нарахування середнього місячного заробітку за час затримки розрахунку за попереднім місцем роботи.


Замовити зворотній дзвінок


Порядок дій щодо стягнення середнього місячного заробітку 

1) Звернутися до роботодавця із заявою про виплату заробітної плати та середнього місячного заробітку за час затримки розрахунку. Заяву краще подавати через канцелярію підприємства. Якщо Вам у канцелярії відмовляються прийняти та зареєструвати заяву, в такому разі заяву слід надіслати рекомендованим листом з описом вкладення. Зазвичай, отримавши подібну заяву, адміністрація підприємства надає відповідь про відсутність коштів у підприємства, чим і обгрунтовує неможливість виплати заробітної плати. Також часто трапляються випадки коли після такої заяви підприємство готове виплатити основну суму заробітної плати, однак стосовно виплати середнього місячного заробітку підприємство умовчує. Звертаємо увагу, що сам факт прострочення виплати заробітної плати при звільненні є підставою для нарахування середнього місячного заробітку за кожен день затримки, тому будь-яких рішень суду чи інших органів державної влади для встановлення цього факту не потрібно.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


2) Звернення до суду з позовною заявою. Звернення до суду з позовною заявою необхідно для примусового стягнення заробітної плати та середнього місячного заробітку. На цьому етапі важливо правильно розрахувати суму середнього місячного заробітку та грамотно скласти позовну заяву. Цікаво, що за стягнення суми заробітної плати судовий збір не сплачується, а ось якщо поряд з вимогою про виплату заробітної плати міститься вимога про стягнення середнього місячного заробітку, судовий збір сплачується на загальних підставах.


Як розрахувати середній місячний заробіток

Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують дню звільнення. Якщо працівника звільнили 10 липня, то для розрахунку середнього місячного заробітку береться за основу сума заробітної плати, що нарахована працівникові за травень та червень відповідно.
Середньомісячну заробітну плату слід розраховувати без утримання податків та інших обов’язкових платежів. Тобто вказуємо повну суму, що повинна бути нарахована роботодавцем. Обов’язок по розрахунку та утриманні сум податків покладається на роботодавця. Тому уже при виплаті належних працівникові сум роботодавець самостійно утримує належні до сплати суми податків та зборів.Щоб дізнатися точну суму середнього заробітку, яку заборгував роботодавець, слід визначити середньоденну заробітну плату працівника. Середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення заробітної плати за два місяці  на число фактично відпрацьованих робочих днів.


Приклад розрахунку середнього заробітку 

Працівника звільнено 10 липня 2019 року. В день звільнення заборгованість підприємства по виплаті заробітної плати становила 10 000 грн. Працівнику було нараховано заробітної плати в травні  – 4 330 грн., в червні – 3700 грн. Сьогодні 25 вересня 2019 року, заробітну плату досі не виплачено.

1) Розраховуємо заробітну плату за два місяці, які передують місяцю звільнення:

4330 грн. (травень 2019 року)  + 3700 грн. (червень 2019 року) =  8030 грн.

Кількість робочих днів: 21 (травень 2019 року) + 19 (червень 2019 року) = 40 робочих днів.

Середньоденна заробітна плата: 8030 грн./ 40 робочих днів = 200 грн. 75 коп.

2) Визначаємо період затримки розрахунку: з 11 липня 2019 року по 25 вересня 2019 року.

3) Множимо кількість робочих днів в періоді протягом якого не було виплачено заробітну плату на суму середньоденної заробітної плати.

Місяць Кількість робочих днів Середньоденна заробітна плата, грн. Середній заробіток за час затримки, грн.
1 Липень 2019 14 200,75 2 810, 5
2 Серпень 2019 21 200,75 4 215, 75
3 Вересень 2019 18 200,75 3 613, 5
Усього: 53 200,75 10 639, 75

Загальний розмір середнього заробітку за весь час затримки розрахунку складає 10 639 грн. 75 коп.


Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть юридичну консультацію щодо стягнення заробітної плати та середнього місячного заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, складуть відповідні заяви та інші документи, підготують позов та  професійно здійснять захист ваших інтересів в суді.


Замовити зворотній дзвінок


(093) 783-06-73
(096) 283-90-84


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.