fbpx Як подати заяву про злочин в поліцію? | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Як подати заяву про злочин в поліцію?

Як виселити з квартири та зняти з реєстрації місця проживання?
22.06.2019
Поділ квартири на дві окремі за рішенням одного власника
15.07.2019

Якщо проти вас чи ваших близьких вчинили злочин, найперше, що потрібно зробити – це негайно звернутися до правоохоронних органів із відповідною заявою. Однак, якщо хочете привести справу в рух лише правильно скласти заяву про злочин не достатньо, важливо також правильно подати її. Правильно складена та подана заява про вчинення злочину є передумовою ефективного розслідування, викриття винних та притягнення їх до відповідальності.

Прийняття та розгляд заяв про злочин здійснюється правоохоронними органами, до компетенції яких належить розслідування того чи іншого злочину. Найчастіше таким правоохоронним органом є поліція. Саме поліція розслідує найбільш поширені злочини, передбачені Кримінальним кодексом. Не слід забувати про принцип територіального розслідування, який означає, що розслідування злочину здійснює той орган, в межах території якого вчинено злочин. Тому заяву про злочин слід подавати в поліцію за місцем вчинення злочину. Якщо це зробити неможливо, або місце вчинення злочину невідомо, тоді заяву можна подати в будь-який інший відділок поліції, в подальшому вашу заяву передадуть за належністю до іншого відділку поліції. Якщо ж виявиться, що в заяві вказано злочин, розслідуванням якого органи поліції не займаються, тоді вашу заяву  передадуть відповідним правоохоронним органам: СБУ, Державного бюро розслідувань, НАБУ, податкової поліції.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Заяву про вчинення злочину можна подати двома шляхами: через канцелярію безпосередньо в поліції або надіслати рекомендованим листом з описом вкладення. Рекомендуємо заяву про злочин подавати через канцелярію. При зверненні в поліцію у вас має бути два примірники заяви, один примірник подаєте в канцелярію, на іншому примірнику, який залишається у вас, проставляється відмітка про отримання. Простежте, щоб ця відмітка містила дату та підпис особи, що прийняла заяву.


Ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України

Службові особи зобов’язані прийняти та зареєструвати заяву чи повідомлення про вчинення злочину. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про злочин  не допускається.


Заяву про вчинення злочину може подати потерпілий від злочину. Особа, яка не є потерпілим від злочину подає повідомлення про вчинений злочин. Це різні за своєю правовою природою документи, саме від них залежить, який в подальшому особа набуде статус у кримінальному провадженні. Як відомо обсяг прав потерпілого завжди більший. Відповідно потерпілий має можливість впливати на процес розслідування злочину, оскаржувати дії посадових осіб, брати участь у слідчих діях, ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження. Це все «не на руку» слідчому. Тому часто особі відмовляють у визнанні потерпілим для того, щоб мінімізувати втручання в розслідування третіх осіб, які можуть контролювати та оскаржувати дії, бездіяльність слідчого, прокурора. Таким чином посадові особи намагаються уникнути контролю, аби їхню бездіяльність ніхто не викрив. Саме тому в заяві про злочин слід обов’язково порушувати питання про  визнання особи потерпілою. У разі відмови у визнанні потерпілим, слідчий зобов’язаний винести вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яку можна буде оскаржити.


Слідчий, прокурор не пізніше 24 годин після подання заяви про вчинене кримінальне правопорушення зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

 


Форма заяви

Заява про злочин подається в довільній формі. Справа в тому, що на законодавчому рівні не визначено форми та змісту заяви про злочин. Однак для кращого ефекту рекомендуємо вказувати в заяві інформацію з такою послідовністю:

– Прізвище, ім’я, по-батькові, адреса проживання та телефон заявника.
– Назва та адреса відділку (управління) поліції, до якого подається заява.
– Стислий опис обставин вчиненого злочину: обстановка, час, місце.
– Детальний опис шкоди, завданої злочином (шкода здоров’ю, матеріальні збитки).
– Прізвище, ім’я, по-батькові, адреса проживання та телефон злочинця (якщо відомо особу злочинця і дані про нього).
– Прізвище, ім’я, по-батькові, адреса проживання та телефон осіб, які можуть підтвердити обставини вчинення злочину (якщо є свідки та відомо їхні дані).
– Попередня кваліфікація вчиненого злочину з посиланням на норми Кримінального кодексу.
– Прохання прийняти та зареєструвати заяву.
– Прохання розпочати досудове розслідування злочину.
– Прохання визнати особу потерпілим.
– Прохання викликати на допит злочинця або провести інші слідчі дії (якщо відомо особу злочинця).
– Прохання повідомити письмово, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування.
– Дата заяви та підпис заявника.

За наявності до заяви також слід додати копії наявних документів, які стосуються злочину та можуть підтвердити обставини, які підлягають доказуванню: розмір заподіяної шкоди, вину злочинця тощо.


Часто виникає питання, що ж робити якщо трапилося так, що потерпілий внаслідок вчинення злочину не може подати заяву внаслідок смерті, травми чи іншого безпорадного стану, спричинених злочином. Закон дає пряму відповідь:  заяву про вчинення злочину можуть подати члени сім’ї чи родичі такої особи, які набувають статус потерпілого. Відповідно такі особи мають право користуватися повним обсягом процесуальних прав потерпілого  у кримінальному провадженні.


Дії після подання заяви

Протягом 24 годин після подання заяви слід проконтролювати чи включено відомості про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Для цього слід регулярно телефонувати до відділку поліції, при можливості відвідувати відділок особисто. Якщо дізнаєтеся, що інформацію про злочин включено в реєстр, слід отримати витяг. У витязі вказується дата надходження повідомлення про злочин, номер кримінального провадження, відомості про  потерпілого, дата включення відомостей до реєстру, орган, що здійснює досудове розслідування, правова кваліфікація злочину.

Якщо ж пройшло 24 години, а відомості про злочин до реєстру не включено, слід звернутися до суду з відповідною скаргою про визнання бездіяльності незаконною, зобов’язання включити відомості про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування. За результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу, з якою потім потрібно звернутися до відділу поліцію, в якому ви раніше подавали заяву про злочин.  На підставі цієї ухвали посадові особи зобов’язані включити відомості про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Усі ці дії потребують значних зусиль та пильного контролю зі сторони заявника, тому якщо справді хочете результат від поданої заяви необхідно дотримуватися вищевказаного алгоритму дій. При цьому рекомендуємо на першому ж етапі заручитися підтримкою адвоката, який простежить за дотриманням прав і свобод потерпілого і  в разі порушень з боку правоохоронних органів здійснить їх ефективний захист.


Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть допомогу в складанні та поданні заяви про вчинення злочину, проведуть оцінку доказової бази та здійснять представництво потерпілого на етапі розслідування злочину та в суді.  Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).

Замовити зворотній дзвінок


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


1 Comment

  1. Евгений :

    Я снемал на камеру поличию нои подошли и забрали телефон и разбили плоншет и саставели протокол про хулиганство есть видео заяву про привешения полномочий откозались принять а пакуротура на каронтине что делать

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.