fbpx Поділ квартири на дві окремі за рішенням одного власника | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Поділ квартири на дві окремі за рішенням одного власника

Як подати заяву про злочин в поліцію?
06.07.2019
Як себе поводити при затриманні поліцією?
11.08.2019

Часто буває так, що  продати квартиру чи  кімнату в гуртожитку досить складно через їх значну площу та  високу вартість. Або ж площа проживання є надто великою і власник хоче зменшити її та продати тільки частину приміщення. Виходом з цієї ситуації є поділ об’єкта нерухомого майна на два окремих приміщення, кожне з яких матиме  окремий вхід та власну поштову адресу. В цій статті ми поговоримо про те, як поділити об’єкт нерухомого майна (квартиру, кімнату в гуртожитку) одним власником.

Чинним законодавством врегульовано питання поділу об’єкта нерухомого майна, що належить на праві спільної власності декільком особам: двом, трьом чи більше. Однак, що робити, коли у житлового приміщення лише один власник. Порядок поділу об’єкта нерухомого майна одним власником  на законодавчому рівні не визначено, однак це не означає, що поділити квартиру чи кімнату в гуртожитку одним власником неможливо. Поділ житлового приміщення за рішенням одного власника є можливим. Тут в силу вступає один з фундаментальних принципів цивільного права  – можливість власника на свій розсуд вчиняти будь-які дії зі своїм майном. Все зводиться до того, що поділ житлового приміщення на два самостійні об’єкти нерухомого майна хоча й не передбачений законом, однак йому не суперечить. Відсутність механізму регулювання поділу об’єкта нерухомого майна одним власником не може обмежувати власника в його праві на власний розсуд володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном.


Ст. 319 Цивільного кодексу України

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд і має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.


Досить поширеним є спосіб поділу, за яким власник  укладає  з кимось зі своїх родичів договір дарування  ½ частини житлового приміщення. Після цього укладення договору дарування в житлового приміщення стає два власники. Потім ці власники укладають між собою договір поділу об’єкта нерухомого майна, внаслідок чого утворюється два самостійні об’єкти нерухомості. Не рекомендуємо застосовувати такий спосіб, оскільки він є більш тривалий у часі та набагато дорожчий, в порівнянні з поділом житлового приміщення одним власником.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Найперше, що потрібно з’ясувати при поділі, так це чи належним чином оформлено право власності на об’єкт нерухомого майна. Не підлягають поділу об’єкти нерухомого майна, до складу яких входять самочинно реконструйовані,  переплановані об’єкти нерухомого майна. Якщо з правовстановлюючими документами  на житлове приміщення все в порядку і фактична площа приміщення відповідає тій, що в документах, тоді наступним етапом буде вирішення питання про технічну можливість поділити квартиру, кімнату в гуртожитку на два самостійні об’єкти нерухомого майна. Технічна можливість поділу визначається кваліфікованим спеціалістом, який готує Висновок щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна. У Висновку вказується наступна інформація:
– власник житлового приміщення;
– реквізити правовстановлюючого документа (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину тощо);
– технічна характеристика об’єкта нерухомого майна;
– технічна характеристика новоутворених об’єктів нерухомого майна;
– нові адреси новоутворених об’єктів нерухомого майна.


П. 2.2. Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку  часток об’єктів нерухомого майна

Поділ на самостійні об’єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням  кожному  об’єкту  поштової адреси.


Серед нотаріусів існує досить поширена думка, що адреса новоутвореним об’єктам присвоюється виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, однак така думка є помилковою. Чинним законодавством передбачено порядок присвоєння поштових адрес будинкам. Натомість порядок присвоєння адрес квартирам чи  кімнатам в гуртожитках, що утворилися в результаті поділу закон не передбачає, відповідно отримувати рішення органу місцевого самоврядування про присвоєння адреси не видається обов’язковим. Рішення про присвоєння адреси виконавчим комітетом місцевої ради є ніщо інше, як забаганка нотаріусів, які прагнуть якомога більше забезпечити свої інтереси та уникнути відповідальності у разі виникнення проблемних питань.  Нова поштова адреса за вказівкою замовника  присвоюється спеціалістом, який готує Висновок щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна і вказується в тому ж таки Висновку. Наприклад, якщо було поділено кімнату в гуртожитку № 5 на дві самостійні кімнати, одній кімнаті можна присвоїти адресу № 5-А, іншій  – № 5-Б, або ж адресу: кімната № 5-1 і кімната № 5-2. На підставі Висновку державний реєстратор вносить відомості про поштові адреси в єдиний реєстр нерухомого майна.Право власності  на кожне з  новоутворених житлових приміщень в результаті поділу виникає з моменту державної реєстрації цих прав відповідно до закону. Після проведення державної реєстрації права власності на кожен з новоутворених об’єктів видається Витяг з єдиного реєстру нерухомого майна.


Порядок поділу об’єкта нерухомого майна

1) Попереднє з’ясування можливості поділу об’єкта нерухомого майна на два окремих житлових приміщення.
2) Проведення фактичних будівельних робіт з перепланування (встановлення перегородок).
3) Отримання Висновку щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна.
4) Отримання нових технічних паспортів на кожне з новоутворених приміщень.
5) Подання документів для проведення державної реєстрації права власності на кожне з новоутворених приміщень.
6) Отримання витягів про державну реєстрацію права власності на кожне з приміщень.


Цей порядок застосовується у разі проведення робіт, які не передбачають втручання в несучі конструкції будинку,  коли встановлюється лише перегородка, тобто зводиться окрема стіна, що розділяє житлове приміщення на два окремих приміщення. Якщо ж перепланування включає в себе втручання в несучі конструкції будинку, то в такому разі необхідно також отримати розроблений архітектором проект, оформити документи на авторський і технічний нагляд, зареєструвати повідомлення про початок проведення будівельних робіт та декларацію про введення об’єкта в експлуатацію в державній архітектурно-будівельній інспекції.


Отже,  поділити квартиру чи кімнату в гуртожитку одним власником справді можливо, не вдаючись до складних юридичних конструкцій. Однак для досягнення бажаного результату слід дотримуватися точного алгоритму дій та заручитися допомогою юриста. Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть юридичну консультацію щодо можливості поділу об’єкта нерухомого майна,  здійснять повний правовий супровід процедури поділу житлового приміщення, включаючи складання висновку щодо можливості поділу об’єкта, виготовлення нових технічних паспортів та отримання витягів з реєстру нерухомого майна.  Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).

Замовити зворотній дзвінок


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


1 Comment

  1. Віктор :

    Дякую. Чітко. Згоден.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.