fbpx Як себе поводити при затриманні поліцією? | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Як себе поводити при затриманні поліцією?

Поділ квартири на дві окремі за рішенням одного власника
15.07.2019
Відповідальність директора ТОВ за новим законом
15.09.2019

Незаконне затримання  вкрай поширене явище в нашій державі. Правоохоронні органи не завжди стоять на захисті прав та свобод громадян, а інколи грубо порушують їх. Для того, щоб правильно діяти під час затримання кожному слід знати не лише свої права, а  й обов’язки посадових осіб, що передбачені кримінальним процесуальним законом. В цій статті ви дізнаєтеся про підстави та строки законного затримання, порядок процесуального офоромлення затримання особи, права затриманого та отримаєте практичні рекомендації щодо поводження під час затримання.

Перше, що Ви бачите перед собою при затриманні, це як мінімум двох незнайомих осіб в уніформі, які вимагають показати свої документи та задають незрозумілі питання. Не всі знають, що затримання (арешт) не може відбуватися тільки тому, що ці правоохоронці щось запідозрили та на свій розсуд вирішили затримати особу. Затримання (арешт) передбачає досить таки серйозне обмеження прав та свобод людини, через це з формальної точки зору держава досить пильно ставиться до цього явища, детально зафіксувавши підстави затримання в законі. Якщо затримання відбувається за ухвалою суду, тут все зрозуміло, затриманому пред’являють ухвалу, в якій  конкретно вказується особа затриманого та підстави такого затримання.
Однак часто затримання (арешт) відбувається без відповідного рішення суду. Можливість затримання без рішення суду також передбачена законом, однак з деякими істотними особливостями. Без рішення суду працівники правоохоронних органів можуть затримати (арештувати) громадянина виключно за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) якщо особу застали під час вчинення злочину;

2) якщо безпосередньо після вчинення злочину свідок чи  потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.


Ст. 209 Кримінального процесуального кодексу України

Особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою.


Таким чином, правоохоронці мають право затримати особу під час вчинення злочину або відразу після його вчинення, тобто «по гарячим слідам». Якщо після вчинення злочину вже минув деякий час, затримати особу без відповідного рішення суду правоохоронці не мають права. Наприклад якщо особа вчинила злочин вчора, то її можна затримати лише за наявності відповідного рішення суду, що оформлюється у формі ухвали про дозвіл на затримання. Затримання правоохоронцями такої особи без ухвали суду буде порушенням закону, а тому така особа підлягає негайному звільненню.


Строк затримання особи без ухвали суду не може перевищувати 72 годин з моменту затримання. Якщо протягом цього часу немає вмотивованого рішення суду про затримання, особа підлягає негайному звільненню. При цьому в рамках цього строку, протягом 24 годин  – особі має бути вручено повідомлення про підозру, протягом 60 годин – особу має бути доставлено до суду для вирішення питання про обрання запобіжного заходу.


Як повинно відбуватися затримання згідно закону

Про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, складається протокол в якому зазначаються: місце, дата і точний час (година і хвилини) затримання; підстави затримання; результати особистого обшуку; клопотання, заяви чи скарги затриманого, якщо такі надходили; повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманого. Протокол про затримання підписується особою, яка його склала, і затриманим. Копія протоколу негайно під розпис вручається затриманому, а також надсилається прокурору.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Правоохоронець, що здійснив затримання зобов’язаний:
1) повідомити у вчиненні якого злочину підозрюється особа і підстави затримання;
2) роз’яснити право мати захисника;
3) роз’яснити право отримувати медичну допомогу;
4) роз’яснити право надавати показання або зберігати мовчання;
5) негайно повідомити інших осіб за вказівкою затриманого про факт затримання;
6) роз’яснити право вимагати перевірку обґрунтованості затримання та інші процесуальні права, передбачені законом.


Ст. 210 Кримінального процесуального кодексу України

Затриманого зобов’язані доставити до найближчого підрозділу органу досудового розслідування (відділку, управління), де негайно реєструються дата, година і хвилина такого доставлення.


Правила поводження при затриманні

1) Вимагати пояснень підстав затримання, у вчиненні якого злочину  підозрюють та з’ясувати у який відділок вас мають намір доставити. Особі мають повідомити, на підставі якої статті Кримінального процесуального кодексу її мають намір затримати. Також повинні повідомити у зв’язку з вчиненням якого саме злочину відбувається затримання та назвати конкретну статтю Кримінального кодексу. Затриманого мають доставити до найближчого відділку поліції.

2) Зафіксувати точний час затримання (година і хвилина). Це досить важливо, адже з моменту затримання починає свій відлік строк затримання, по закінченню якого особа підлягає негайному звільненню. Слід простежити, щоб в протоколі затримання було правильно вказано годину і хвилину затримання.

3) Вимагати роз’яснень процесуальних прав затриманого. Згідно закону правоохоронець, що здійснив затримання, зобов’язаний роз’яснити затриманому право мати захисника, право давати пояснення, показання або зберігати мовчання, право отримати медичну допомогу та інші права згідно ст. 208 КПК України.

4) Вимагати негайно надати можливість повідомити про факт вашого затримання інших осіб. Правоохоронці зобов’язані надати затриманому можливість зателефонувати до інших осіб, щоб повідомити про затримання та місце свого перебування. Якщо в затриманого немає при собі мобільного телефону, правоохоронці повинні надати мобільний телефон. Затриманий має право повідомити про своє затримання будь-кого на свій вибір, тобто це можуть бути не лише рідні, але й друзі, знайомі. За наявності підозри, що затриманий повідомляючи про своє затримання може зашкодити розслідуванню злочину, службова особа може здійснити таке повідомлення самостійно.

5) Вимагати надати можливість викликати адвоката. Це одне з основоположних прав особи на захист передбачене Конституцією України. Адвокат зведе до мінімуму можливість зловживання правоохоронцями своїм службовим становищем, проконтролює дотримання законної процедури затримання і в разі необхідності вживе заходів щодо оскарження неправоморіних дій посадових осіб. При наявності адвоката посадові особи стають досить обережними  і не допускають по відношенню до затриманого тої поведінки, яку зазвичай дозволяють собі за відсутності адвоката.

6) Вимагати реєстрації у відповідному журналі точного часу доставлення до підрозділу поліції. Це також досить важливий момент, оскільки уповноважені службові особи  зобов’язані негайно доставити особу до найближчого відділку після затримання. Тобто спершу фіксується час затримання, а потім час доставлення до найближчого підрозділу поліції. Між ними повинен бути об’єктивно  співмірний проміжок часу, в іншому випадку, якщо особу надто довго доставляли до відділку поліції, має місце порушення прав затриманого, що тягне за собою відповідальність службових осіб. Слід простежити, щоб в журналі реєстрації було правильно вказано годину і хвилину доставлення.

7) Вимагати перевірки обґрунтованості затримання.  Це можна зробити як самостійно, так і після залучення адвоката.

8) Зберігати мовчання до прибуття адвоката. Зберігати мовчання це найкраща позиція до моменту прибуття адвоката, оскільки все, що скаже затриманий, згодом може бути використане проти нього. Право зберігати мовчання передбачено ст. 18 Кримінального процесуального кодексу та ст. 63 Конституції України. Праву зберігати мовчання кореспондує заборона посадовим особам вимагати від затриманого надання пояснень чи показань, які можуть стати підставою для обвинувачення у вчиненні злочину. Надавати пояснення можна виключно після зустрічі з адвокатом, який допоможе обрати  правову позицію у справі та надасть рекомендації як правильно спілкуватися із слідчим.

9) Перед підписанням протоколу затримання, уважно перевірити інформацію, вказану в ньому. Не слід поспішати з підписанням протоколу затримання. Потрібно уважно перевірити, щоб вся інформація вказана у ньому відповідала дійсності. Вкажіть в протоколі всі наявні зауваження, моменти з якими не погоджуєтеся та акцентуйте увагу на неправомірних діях посадових осіб, якщо такі мали місце.Основні права при затриманні, які повинен знати кожен: право на адвоката та право зберігати мовчання, що включає право відмовитись надавати показання щодо близьких родичів та членів своєї сім’ї.


Знати свої права при затриманні це досить добре. Однак, потрапивши в таку ситуацію, особа не завжди може об’єктивно оцінити обстановку та повної мірою захистити свої права. Тому радимо при затриманні негайно заручатися допомогою адвоката. Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» нададуть правову оцінку вчиненого злочину,  здійснять захист прав та інтересів затриманого та проконтролюють дотримання правоохоронцями законної процедури затримання. Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).


Замовити зворотній дзвінок


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.