fbpx Штраф по статті 130 КУпАП | Адвокатське Бюро «ЮРЛАЙТ»

Штраф по статті 130 КУпАП

Як повернути гроші за розпискою?
16.08.2020
Відповідальність за водіння в нетверезому стані (ст. 130 КУпАП)
07.12.2020

Відповідальність водія за ст. 130 КУпАП

В цій статті ми поговоримо про відповідальність, яка настає для водія транспортного засобу у разі вчинення порушення за ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), підстави та порядок притягнення особи до такої відповідальності. В статті вказані актуальні розміри штрафів, які почали діяти з 17 березня 2021 року.

Всі ситуації починаються за схожим сценарієм: поліцейський зупиняє автомобіль, в кращому випадку «на ходу» придумує підставу зупинки, в гіршому не пояснюючи підставу зупинки, відразу вимагає посвідчення водія та реєстраційний документ на автомобіль начебто для перевірки. Після ознайомлення з документами слідує підозра поліцейського про перебування водія в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння та вимога пройти огляд. Та чи завжди така вимога поліцейського є законною?


ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП)
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог закону, вважається недійсним.

В більшості випадків вимога пройти огляд не має жодного законного підґрунтя, особливо поліцейські полюбляють заявляти про перебування особи в стані сп’яніння, коли водій вже передав в руки поліцейського посвідчення водія, або «ще краще», коли водій пред’явив замість водійського посвідчення тимчасовий талон на право керування транспортним засобом (тобто щодо особи раніше вже складався протокол за ст.130 КУпАП  та було вилучено права). Слід розуміти, що поліцейський самостійно не визначає чи перебуває водій в нетверезому стані, вживав він алкоголь, наркотики чи ні. Для встановлення стану алкогольного або наркотичного сп’яніння передбачена спеціальна процедура. Рівно, так само поліцейський не притягає водія до адміністративної відповідальності, він лише складає протокол про адміністративне правопорушення, а остаточне рішення в цих справах приймає суд. Тобто суд визначає винна особа чи невинувата на підставі тих доказів, які зібрав поліцейський.

.


У яких випадках настає відповідальність за ст. 130 КУпАП?

Відповідальність за ст. 130 КУпАП настає виключно у таких випадках:
1) керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння;
2) керування транспортним засобом в стані наркотичного сп’яніння;
3) керування транспортним засобом під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу;
4) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп’яніння;
5) вживання водієм алкоголю, наркотиків, або лікарських препаратів після ДТП за його участю;
6) вживання водієм алкоголю, наркотиків, або лікарських препаратів після зупинки поліцейським;
7) відмова від проходження огляду в закладі охорони здоров’я.
Найбільш поширеними порушеннями звісно є керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного сп’яніння та відмова від проходження огляду.


Штраф та позбавлення права керування за ст. 130 КУпАП

Згідно ст. 130 КУпАП до водія одночасно застосовуються два види покарань: штраф та позбавлення права керування. Величина штрафу та строк позбавлення права керування залежать від тяжкості порушення:
– вчинення правопорушення вперше (ч.1 ст.130) – штраф 17 000 гривень і позбавлення прав на 1 рік;
– вчинення правопорушення вдруге (ч.2 ст.130) – штраф 34 000 гривень і позбавлення прав на 3 роки;
– вчинення правопорушення втретє (ч.3 ст.130) – штраф 51 000 гривень і позбавлення прав на 10 років.

У разі вчинення правопорушення вдруге, може бути застосований адміністративний арешт та оплатне вилучення транспортного засобу. У разі вчинення правопорушення втретє, транспортний засіб може бути конфіскований.


Водій звільняється від адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП після спливу 12 місяців з моменту складання протоколу, якщо справу не було розглянуто судом.

Отримати консультацію адвоката

Особливості складання протоколу за керування в стані алкогольного сп’яніння

У разі виявлення поліцейським ознак алкогольного сп’яніння, поліцейський зобов’язаний запропонувати водієві пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу. В Україні застосовується спеціальний технічний прилад – «Драгер». Поліцейський розпечатує у присутності водія муштук, робить контрольний забір повітря  і пропонує пройти огляд – «задутися». Якщо прилад покаже результат більше 0,2 проміле, це означає, що водій перебуває в стані алкогольного сп’яніння і щодо нього складається протокол. Проходження огляду за допомогою приладу «Драгер» здійснюється за обов’язковою пристуністю двох незацікавлених свідків. Пам’ятайте, у разі пропозиції пройти огляд на місці, відразу вимагайте документи на спеціальний технічний засіб, який поліцейський має намір використовувати: свідоцтво про повірку та сертифікат.


пункт 3 Розділу II Інструкції від 09.11.2015 року
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Якщо прилад покаже позитивний результат, наприклад 0,96 проміле, це не означає, що цей результат остаточний. Ви можете не погодитися  з цим результатом і вимагати, щоб огляд на стан сп’яніння провели в закладі охорони здоров’я. Якщо водій не погодився з результатом і заявив таку вимогу, поліцейські зобов’язані доставити його в найближчий заклад охорони здоров’я для проходження огляду.

Також водій може відмовитися від проходження огляду за допомогою приладу «Драгер»  і вимагати, щоб його доставили в найближчий заклад охорони здоров’я, який вправі проводити відповідні медичні огляди водіїв.

За результатами огляду в закладі охорони здоров’я складається висновок про результат огляду в трьох примірниках. Один з примірників вручається водію. У висновку вказується результат огляду: позитивний/негативний та кількість проміле алкоголю. У разі виявлення кількості алкоголю в організмі вище норми, складається протокол про адміністративне правопорушення.

У випадку проходження огляду за допомогою  приладу «Драгер» до протоколу долучаються роздруківка приладу, акт огляду, письмові пояснення свідків, відео з нагрудної камери поліцейського. У випадку проходження огляду в медичному закладі до протоколу долучається висновок, направлення на проходження огляду, відео з нагрудної камери поліцейського.


Протокол про адміністративне правопорушення за керування в стані алкогольного сп’яніння є незаконним в таких випадках:

– огляд за допомогою приладу «Драгер» було здійснено за відсутності свідків;
– огляд за допомогою приладу «Драгер» відбувся із залученням зацікавлених свідків;
– огляд проведено за допомогою приладу «Драгер», щодо якого відсутні документи;
– огляд проведено за допомогою несертифікаваного приладу;
– огляд проведено за допомогою несправного приладу «Драгер»;
– огляд проведено за допомогою приладу «Драгер» з порушенням інструкції;
– огляд проведено без складання акта огляду та вручення одного примірника водію;
– огляд за допомогою приладу «Драгер» проведено не на місці зупинки транспортного засобу;
– огляд в медичному закладі проведено без попередньої пропозиції поліцейського пройти огляд за допомогою приладу «Драгер»;
– в протоколі не правильно вказано суть адміністративного правопорушення; – протокол складено  не уповноваженою особою.


За відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння за допомогою приладу «Драгер» відповідальність не настає. Стаття 130 КУпАП лише передбачає відповідальність за відмову водія від проходження огляду в закладі охорони здоров’я.

Отримати консультацію адвоката

Особливості складання протоколу за керування в стані наркотичного сп’яніння

У разі виявлення поліцейським ознак наркотичного сп’яніння, поліцейський відразу зобов’язаний запропонувати водієві пройти огляд  в закладі охорони здоров’я. Законодавство не передбачає процедуру проходження огляду на стан наркотичного сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою будь-яких приладів, як це відбувається для визначення стану алкогольного сп’яніння. Огляд має бути проведений в найближчому закладі охорони здоров’я, який входить до переліку закладі, що мають право проводити подібні огляди водіїв. Для проведення огляду на стан наркотичного сп’яніння обов’язково відбирається один з біологічних матеріалів: сеча, слина, кров. За результатами огляду в закладі охорони здоров’я складається висновок про результат огляду в трьох примірниках. Один з примірників вручається водію. У висновку вказується результат огляду. При проходженні такого огляду присутність свідків не вимагається. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: висновок, направлення на проходження огляду, відео з нагрудної камери поліцейського.


Протокол про адміністративне правопорушення за керування в стані наркотичного сп’яніння є незаконним в таких випадках:

– огляд проведено без складання акта медичного огляду;
– огляд проведено без вручення примірника висновку водію;
– в протоколі не правильно вказано суть адміністративного правопорушення;
– огляд проведено після спливу 2 годин з моменту виявлення підстав для проведення огляду;
– протокол складено  не уповноваженою службовою особою;
– огляд проведено без відібрання біологічних зразків;
– порушено процедуру огляду особи; – неправильно складені  документи.


Замовити зворотній дзвінок


Особливості складання протоколу за відмову від проходження огляду

Протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП складається на водія, який відмовився від проходження огляду на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння в закладі охорони здоров’я. Відмова має бути зафіксована в присутності не менше двох свідків. Також відмова водія від проходження огляду фіксується за допомогою відеокамери. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: письмові пояснення свідків, відео з нагрудної камери поліцейського.


Протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду є незаконним в таких випадках:

– пропозиція про проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння за допомогою приладу «Драгер» здійснена повторно, після проходження огляду водієм за першою пропозицією;
– пропозиція про проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння в медичному закладі здійснена без попередньої пропозиції поліцейського пройти огляд за допомогою приладу «Драгер»;
– водієві запропоновано пройти огляд та отримано відмову без присутності свідків;
– водієві запропоновано пройти огляд після спливу 2 годин з моменту виявлення підстав для проведення огляду;
– водія не було відсторонено від керування транспортним засобом, а транспортний засіб заблоковано;
– здійснено пропозицію пройти огляд в медичному закладі, який не включено до відповідного переліку;
– здійснено пропозицію пройти огляд в медичному закладі, що не є найближчим
– пропозиції пройти огляд передували явні незаконні дії поліцейських: обшук, застосування сили;
– неконкретність пропозиції щодо проходження огляду;
– неправильно оформлені докази відмови від проходження огляду; – недоведеність керування транспортним засобом.


Порядок притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП

Приблизно через місяць з дня настання події, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали потрапляють до суду, юрисдикція якого поширюється на територію вчинення правопорушення за ст.130 КУпАП. Справа розглядається суддею одноособово  у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Про час та місце розгляду справи особа повідомляється  повісткою. Повістка має надійти на поштову адресу водія,що вказана в протоколі про адміністративне правопорушення. В судовому засіданні суддя досліджує протокол та інші докази (додатки до протоколу),заслуховує пояснення особи, розглядає клопотання. За результатами розгляду справи, суддя виносить постанову про визнання винуватим або постанову про закриття провадження у справі та визнання особи невинуватою. У випадку встановлення вини водія, постанова суду є підставою для оплати штрафу та позбавлення прав. Постанова суду набирає чинність через 10 днів з моменту її винесення, якщо тільки її не буде оскаржено в апеляційному порядку.


Чи потрібен адвокат за ст. 130 КУпАП?

Захистити свої права самостійно досить важко, а інколи практично неможливо. Особа, яка намагається захистити себе за ст. 130 КУпАП самостійно, як правило робить безліч неправильних дій, або ж не вчиняє тих процесуальних дій, які необхідно вчинити. Захищати інтереси водія, який притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП має право тільки адвокат. Саме тому, для прийняття правильних рішень, рекомендуємо відразу заручитися допомогою адвоката. Адвокат надасть рекомендації щодо поведінки водія, виробить позицію захисту, здійснить професійний захист водія у суді. Зверніться до Адвокатського Бюро «ЮРЛАЙТ» , не зволікайте, забезпечте своє право на захист. Якщо у Вас виникли питання, потрібна допомога адвоката для оцінки ситуації, зателефонуйте до нас, або скористайтеся кнопкою зворотнього зв’язку. Будьте з нами і вирішуйте свої питання легко!


(093) 783-06-73
(096) 283-90-84


Замовити зворотній дзвінок


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.